Canlı Haber

Canlı haber, güncel olayların anlık olarak spikerler tarafından aktarılması veya uzmanlarla irdelenerek aktarılmasıdır.

Haber yazısı, gazete, dergi veya bazı kuruluşların düzenli aralıklarla dünyada ve ülkemizde olan gelişmeleri halka duyurmak için yazdığı yazılara denir. Haberlerde kişilerin hem merakı giderilir hem de dünyadaki gelişmeler hakkında bilgi sahibi olunur. Haberler sayesinde entelektüel gelişimimizi sağlar ve yanında dünyadaki gelişmeler hakkında konuşabilmemize imkan verir.

İyi bir haber yazısı inandırıcı olmalıdır. Bunun için belgeler, ilk gözden gören görgü tanıklarının ifadeleri, polis veya savcıdan alınabilen bilgi varsa paylaşılması gibi bazı noktalarla inandırıcılığı perçinlenir. İnandırıcılığı bu gibi şekilde desteklenmeyen haberlerde genellikle yanlış bilgi olduğu bilinmektedir. Özellikle başka bir haber sitesinin veya kanalının yaptığı haberi alıp biraz değiştirip haberi yayınlayan platformlardan uzak durulması salık verilir.

Ayrıca iyi bir haber yazısı olayları tüm boyutlarıyla aktarmalıdır. Olayları tüm boyutlarıyla yayınlamayan platformların hem taraflı olduğu hem de inandırıcı olmadığını anlarız. Yansız davranma konusunda zaten hali hazırda çoğu haber kanalı veya haber sitesi mimli durumda. Bazı gazeteler a partisini, bazı gazeteler b partisini, bazı gazeteler x hayat görüşünü, bazı gazeteler y sivil topluk kuruluşunu bariz bir şekilde desteklemektedir. Hatta öyle ki, savundukları parti, görüş veya sivil topluk kuruluşu bir suç işleyip ortalığı kasıp kavursa bile olayları yayınlamaktan imtina ederler. Sanki hiçbir olay yokmuş gibi bir tavır içerisine girerler.

Bu özellikler iyi bir haber kanalında olması gereken özelliklerdir. Unutulmamalıdır ki bir kanalın veya sitenin özelliklerini ancak ve ancak düzenli takip etme ile öğrenebilirsiniz. Siz kendi süzgecinizden geçirip kanala güvenmelisiniz.

Canlı haber ve daha fazlası hakkında detaylı bilgi almak için şimdi https://www.canlihaber.com/  adresini ziyaret edin.

Bir yanıt yazın