Geçirgen bağırsak sendromu nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?

2 Tem

Sızdıran Bağırsak Sendromu Nedir?

Sızdıran bağırsak sendromu; bağırsakların geçirmemesi gereken toksinleri, bakterileri ve zararlı maddeleri geçirip kana karıştırması ve komplikasyonlara yol açması durumudur. Böylece mikroplar bağırsak duvarlarından sızarak kana karışır ve oradan da tüm sistemleri enfekte ederler. Kan dolaşımına sızan tüm zararlı mikroorganizmalar hastalıklara yol açar. Sızdıran bağırsak duvarları olarak tanımlanır Sızdıran Bağırsak Sendromu Kronik inflamasyona neden olur. Bu inflamasyon bağırsak duvarlarına zarar veren en büyük sorundur. Hastalarda alerji nedeniyle bağırsak duvarlarında su birikmesi veya sıvı birikmesi yani ödem oluşur. Sızdıran bağırsak sendromu Sebeplerin parazitler, bakteriler, mantarlar ve çeşitli kimyasallar olduğu gösterilmiştir. Sızdıran bağırsak sendromu nedir? Mide asidi yeterli miktarda üretilmediğinde, arka planda bakteri florası gelişmeye başlar. Bu, bağırsakların daha geçirgen hale gelmesine neden olur. Büyüyen bakteri florası, bağırsakların geçmemesi gereken zararlı mikroorganizmaları geçirmesine neden olur. Uzmanlara göre, hormonal kontraseptif kullanan hasta da aynı soruna neden olabilir ve kronik stres tek başına bu soruna neden olabilir. Nedeni ne olursa olsun, sızdıran bağırsak sendromu belirtileri benzer.

Sızdıran Bağırsak Sendromu Belirtileri

Hastada sıklıkla bağırsak spazmları, hastanın karnında şişkinlik, özellikle yemeklerden sonra hastanın karnında ağrı görülür. Vücutta iltihap oluştuğu için cildin görünümünde değişiklikler meydana gelir, ciltte kızarıklık ve iltihap görülebilir. Dışkının rengi farklı olabilir, kusma görülebilir, tırnak ve saçlarda bozulma, kronik yorgunluk Crohn hastalığı belirtileri ortaya çıkabilir. Bağırsaklardaki bu sorun nedeniyle sinir sistemi aktivitesinde değişiklikler meydana gelebilir. Böylece sinir ağları zarar görebilir ve sinir sistemi hastalıkları tetiklenebilir. Bakteriler hem vücudumuzda hem de hayatımız boyunca yaşadığımız ortamlarda tetikte beklerler. Bunları baskılayan güç ise biz canlıların güçlü bağışıklık sistemidir. Sızdıran bağırsak sendromuçünkü bu bağışıklık sistemimize zarar verir, mikroplar kolayca çoğalma fırsatı bulabilir. Sızdıran Bağırsak Sendromu Tedavisi

Sızdıran Bağırsak Sendromu Tedavisi

Şeker, tüm vücuda zarar veren mikropların en sevdiği besindir. Bu nedenle, sızdıran bağırsak sendromu Hastalıkla mücadelede kişisel önlemler olarak mümkün olduğunca şekersiz bir diyet programı oluşturulmalıdır. Ayrıca fermente gıdalar bakterilerin çok sevdiği besin türleri arasında yer aldığı için tüm fermente gıdalar diyet programından çıkarılmalıdır. Bazı doktorlar hastanın probiyotik almasını önermektedir. Probiyotikler kişinin hevesine göre değil, doktora danışılarak alınmalıdır. S Bir diğer konu ise strestir. Depresyon, ruhsal hastalıklar ve stres bu tür bakterilerin daha fazla üremesine neden olduğundan hastanın stresi ortadan kaldıracak önlemler alması gerekmektedir. Yine hastanın kullandığı ilaçların yan etkilerine dikkat etmesi önemlidir. Tüm hastalıkların tedavisinde önerildiği gibi sızdıran bağırsak sendromu Sorun yaşayanlar egzersiz ve doğal beslenme kurallarına uymalıdır. Sigara, alkol, uyuşturucu ve zararlı madde alımı gibi tüm kötü alışkanlıkları tamamen terk etmeleri önerilir. Dengeli beslenme, düzenli uyku, düzenli egzersiz ve stresten uzak durmak hastalığın tedavisinde çok önemlidir. sızdıran bağırsak sendromu Sağlık sorunları olanların doktor kontrollerini ihmal etmemeleri, önerilen diyet programlarını uygulamaları, morallerini yüksek tutmaları ve stres yaratacak etkenlerden uzak durmaları önerilir.
sızdıran bağırsak sendromu, sızdıran bağırsak sendromu belirtileri, sızdıran bağırsak sendromu tedavisi, sızdıran bağırsak sendromu beslenmesi, sızdıran bağırsak sendromuna ne sebep olur?