Kenar Korumalık Nedir

Kenar Korumalık Nedir?

Yüksek yapıların inşaatında kullanılan ve çalışanların düşmesini engelleyen kenar korumalık tasarımları aynı zamanda şantiyelerde yukarıdan yabancı malzeme düşmesini engelleyen sistemleri ile de diğer insanların can güvenliğini sağlamaktadır. Temel olarak 3 ana malzemeden (panel, dikme, ankraj vidası) oluşan bu sistemler, kolay kurulumu ve sökümü ile de zaman kazandırmaktadır. Kullanımı da bir o kadar kolaydır ki bu da oluşabilecek risk oranını minimum seviyeye indirmektedir. Firmamızın kenar koruma sistemlerinin kurulumunda veya yüksekte çalışmanın kesin olduğu durumlarda, kişisel düşme önleyicileri ile son derece profesyonel ve güvenli iş sistemleri bulunmaktadır. Düşme önleyicilerde bulunan ankraj elemanı, emniyeti sağlayan kemer ve düşen cisimleri yumuşatacak diğer ürünler sayesinde, güvenlikle alakalı çıkabilecek en ufak bir sıkıntı bile düşünülüp, ortadan kaldırılmıştır.

Kenar Korumalıkların Çalışma Prensibi Nasıldır?

Kenar korumalıklarında platformlardan belli bir yükseklikte ve ortalama 100 kg ağırlığında maddelere dayanıklı ana korkuluk bulunmaktadır. Ana korkuluk sayesinde yüksekten düşen maddeler yumuşatılır. Bununla birlikte platforma bitişik topuk levhası bulunmaktadır. Topuk levhası ve ana korkuluk arasında boşluklar kalmaktadır ve bu boşlukların en fazla 50 cm olacağı biçimde ara korkuluklar eklenerek boşluklar kapatılır, zararsız hale getirilir.

Kenar Korumalıklarının Sınıflandırılma Prensibi

1.sınıf A kalite kenar korumalık tasarımları statik yük binmelerine karşı güvenlik sağlar. Yani korkuluk yanında bulunan insanların güvenliğini sağlama veya korkuluğa doğru düşen, kayan birisini durdurmada etkilidir. 2.sınıf B koruması ise; statik yük binmelerle birlikte düşük dinamik tepkilerde koruma sağlar. 1.sınıf A korumaya ek olarak, eğimli bir yüzeyde düşen ya da kayan birisini durdurmaya yöneliktir. 3.sınıf C koruması sistemler daha çok personel odaklıdır ve aşırı yük binmelerine dayanıklıdır. Bu sayede dik bir durumdan düşen veya kayan personelin güvenliğini maksimum düzeye çıkarır.

Bir yanıt yazın