Kene Isırığı Nedir? Kene Isırığı Nasıl Tedavi Edilir?

7 Tem

Kene Isırığı ve Tedavisi

Kene ısırığı Özellikle kenelerin çok aktif olduğu yaz ve ilkbahar aylarında görülür. Keneler insan veya hayvan kanıyla beslenen parazitler oldukları için mikropları kolayca bulaştırabilirler. Her yıl nisan ayında başlar ve sonbahara kadar devam eder. kene ısırığı Bu dönemlerde vakalar artış göstermektedir.

Keneler Nisan Ayında Çoğalmaya Başlıyor

Nisan ayından sonbahar sonuna kadar süren bu dönemde, hava neminin çok yüksek olması ve ortalama sıcaklıkların 25 derece civarında olması nedeniyle keneler bitki ve ağaçlar üzerinde yoğun bir şekilde yaşamaya ve üremeye devam ederler. Keneler hastalık taşıma potansiyelleri nedeniyle tehlikelidirler. Hastalık taşımazken, kene ısırığı sadece deride tahrişe neden olur. Bu dönemlerde ormanlara ve parklara giderken insanların dikkatli olması gerekir. Kene ısırıklarını tehlikeli yapan şey, kenelerin ciddi hastalık taşıma potansiyelidir. Hastalık taşıyan bir kene tarafından ısırılan kişide omurilik zarı iltihabı, yüksek ateş, baş ağrısı, deri döküntüleri ve hatta bazı nörolojik semptomlar gibi zehirlenme belirtileri görülebilir. İnsan veya hayvan derisine yapışan bir kene, kenenin salyası derinin altına girdiği için ağrıya neden olmadan deriyi yemeye başlar ve bu salya uyuşturma etkisi nedeniyle birçok kişi tarafından hissedilmez. Kene ısırığı nedeniyle birçok patojenik mikrop kan dolaşımına sızar ve ısırılan bölgede kaşıntı meydana gelir. Ateş 39 dereceye kadar çıkabilir, kaslar zayıflamaya başlar, gözler ışığa karşı daha hassas hale gelir ve kişi uyuşuk ve yorgun hisseder. Bunlar kene ısırığı belirtileri arasında.

Kene Isırıkları Tehlikeli Olabilir

Kene ısırığı enfeksiyon riski olduğu için tehlikeli olabilir. Keneyi kendi başına çıkarmak enfeksiyonun daha fazla yayılmasına neden olabilir, bu nedenle hastane müdahalesi gerekir. Ayrıca, kene tarafından ısırılan kişinin hangi tür enfeksiyona yakalandığını belirlemek için laboratuvar araştırması gerekir. Kene ısırığı İlk 72 saat içinde antibiyotik verilerek tedavi edilir. Antiviral ilaçlar kene ısırığından sonraki 72 saat içinde etkili olabilir. Kene ısırığının neden olduğu semptomları hafifletmek için anti-inflamatuar ilaçlar verilebilir.

Kene Isırıklarına Karşı Önlemler

Ormana veya parka gitmeden önce koruyucu spreyler kullanılabilir. Cildi örten kıyafetler seçmek faydalı olabilir. Bulaşıcı hastalıkları önlemek için kene ısırıklarına karşı aşı yaptırmak faydalı olabilir.

kene ısırığı, kene ısırığı belirtileri, kene ısırığı tedavisi, kene ısırığı tehlikeli midir, kene çıkarma, kene aşısı, kene ısırığı, kene ısırığı