Kripto Para Birimlerine Yatırım Yapmaya Değer mi?

7 Tem

Kripto Paralara Yatırım Yapmaya Değer Mi?
Kripto paralar hakkında hemen hemen herkesin sorduğu bir soru: “Riske değer mi?” Bu durumu, bahsedeceğimiz faktörleri göz önünde bulundurarak açıklamaya çalışalım. Öncelikle, ilk durum: Eğer riskten kaçınan bir yatırımcıysanız ve düşük getirilerden memnunsanız, o zaman bu iş sizin için değildir, çünkü kripto paralar aşırı oynaktır ve her iki yönde de geniş ölçüde dalgalanabilir, bu nedenle muhtemelen sizi memnun etmeyecektir.
Kripto Paralara Yatırım Yapmaya Değer Mi?
Ancak, Elon Musk ve Snoop Dog gibi milyarderler ve ünlüler ve dijital para birimlerine yatırım yapmak isteyen birçok yeni yatırımcı da dahil olmak üzere kripto çılgınlığı dünyayı kasıp kavururken, yatırımla birlikte gelen riski bilmek ve kabul etmek önemlidir. Bu yeni bir çağ varlık sınıfıdır. Fiyattaki yüksek oynaklığın yanı sıra, son zamanlarda kripto suçlarında büyük bir artış oldu. Geçtiğimiz yıl kripto suç eğilimlerini analiz etmek için ABD’deki Federal Ticaret Komisyonu’ndan alınan verileri kullanan bir kripto haber kaynağı raporuna göre, kripto parayla ilgili suçlar 2016’dan bu yana ortalama %312 arttı. Bu suçlar, bilgisayar korsanlarından kaynaklanan her şeyi içerebilir. Kripto yatırım dolandırıcılıkları genellikle yatırımcıların parasının çalınmasıdır. Bu nedenle, aşağıdaki faktörleri göz önünde bulundurun Kripto paralara yatırım yapmaya değer mi?

Türkiye’de kripto paralar yasaklanacak mı?

Bu durum böyle görünmüyor, çünkü birçok Türk kripto paralara yatırım yaptı. Bu nedenle, mahkeme kararları nedeniyle bankaların sanal para yatırımcılarına karşı işlem yapamayacağı açıktır ve dijital paraların küresel olarak kabulünün arttığı gerçeği göz önüne alındığında, Türkiye artık geride kalmayabilir ve yakında bu varlık sınıfı için uygun bir düzenleyici çerçeve oluşturarak ticareti daha güvenli hale getirebilir.

Fiyat oynaklığı nasıl dikkate alınmalı?

Kripto paraların oldukça oynak olduğu düşünüldüğünde, bu onlardan para kazanılamayacağı anlamına gelmiyor. Kripto paralara yatırım yapmaya değer mi? Uzmanlar bu durumu şu şekilde açıklamıştır, sabırlı ve dikkatli bir yatırımcı kripto ticaretinden her zaman para kazanabilir ve başlangıç ​​olarak, yatırım yapılabilir ancak ana paranın %5’inden fazlasını kripto paralara yatırmamalı ve yatırım yapmadan önce her zaman herhangi bir kripto para hakkında araştırma yapmalıdır. Fiyat hareketini birkaç gün takip edin ve herhangi bir işlem yapmadan önce aşağı yönlü riski değerlendirmeye çalışın.

Hırsızlık ve dolandırıcılık

Kripto paralara yatırım yapan birçok kişi için en büyük güvenlik endişesi, bilgisayar korsanlığı ve dolandırıcılık riskidir. Kripto dolandırıcılıkları günümüzde yaygınlaştı. Raporlara göre, Elon Musk’ı taklit eden dolandırıcılar Ekim 2020’den bu yana 14,63 milyar rupi değerinde dijital para çaldı. Ayrıca, kripto para biriminde ödeme isteyen veya para kazanmanıza ve varlıklarınızı artırmanıza yardımcı olmak için istenmeyen teklifler gönderen kripto suç dolandırıcıları da var. Bu nedenle, kripto ile ilgili istenmeyen tekliflerden de kaçınmalı ve saygın bir kripto borsası kullanarak coin’lerinizi kendiniz satın almalısınız.

Uzun vadeli yatırım yapın

Kısa vadeli kazançlar için kriptoya yatırım yapmayı planlıyorsanız, ticarette para kaybetme olasılığınız yüksektir. Kripto paraların tek bir günde %20’den fazla düştüğü birçok durum olmuştur. Ancak, uzun vadede yatırım yapmaya devam ederseniz ve her büyük düşüşte (%20’den fazla) dijital para birimini satın almaya devam ederseniz, o zaman kesinlikle uzun vadede para kazanacaksınız. Tarihsel olarak, bu para birimlerinin diğer varlık sınıflarına göre bir çöküşten daha hızlı toparlandığı gözlemlenmiştir. En az üç yıl önce kripto paralara yatırım yapan ve hala elinde tutanlar büyük karlar elde ettiler.