Marka Araştırma

Marka Araştırma

Bir patent hakkında başvuru yapılacağı zaman başvuruyu yapacak olan kişiler sorgulama işlemleri ile o patentin daha önce var olup olmadığını araştırabilirler. Bu araştırmalarda amaç ilgili patentin benzerlik durumunu öğrenmektir. Çünkü bir patentin kabul edilmesi için benzeri olmaması ve daha önce biri tarafından alınmamış olması gerekir. Başvuru yapacak olan kişilerin yaptıkları sorgulama işlemlerine benzer bir diğer işlem ise marka araştırma işlemidir. Bu işlemler sorgulama işlemlerine göre daha detaylı oldukları için genellikle yapılmaları önerilir. Marka sorgulama işlemlerinde sadece benzerlik durumu incelenir. Marka araştırma işlemlerinde ise markanın dünü, bugünü ve yarını detaylı bir şekilde araştırılır.

Bir markanın patentini almak isteyen kişiler bunun için öncelikle benzersiz bir isim ve aynı zamanda logo bulmalıdırlar. Eğer bu konuda gerekli hassasiyet gösterilmezse o zaman yapılan başvurular kesin olarak geri döner. Zaten patent işlemlerinin amacı bir fikrin, tasarımın veya ismin tüm kullanım haklarını alarak yasal anlamda sahibi olmaktır. Bu sayede başka kişiler bu hakkı çiğneyemez ve hak sahibi olan kişiden habersiz kullanamazlar. Kullanmaları durumunda ise çok ciddi cezalar ile karşı karşıya kalabilirler. Marka araştırma işlemleri yapılırken var olan bir markanın geçmişi hakkında her türlü bilgiye ulaşılabilir. Bu araştırmalar genellikle bir markanın var olan patentini almak veya kullanmak isteyen kişiler tarafından yapılır. Bu sayede marka hakkında merak ettikleri her türlü bilgiye kolay bir şekilde ulaşabilirler.

Marka Araştırma Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Marka araştırma işlemleri yapılacağı zaman mutlaka bilgiler doğru girilmeli ve aynı zamanda çıkan tüm bilgiler doğru bir şekilde analiz edilmelidir. Bu işlemleri daha önce yapmamış olan kişiler profesyonel destek almak için diledikleri zaman destek patent gibi deneyimli ve güvenilir iş ortaklarından yardım alabilirler. Bazı durumlarda işletme sahipleri bir marka yaratmak yerine var olan bir markanın patentini sahibinden devralmak veya kiralamak isteyebilirler. Bu durum iş dünyasında sık yaşanmaktadır. Bu gibi durumlarda dikkat edilmesi gereken nokta o marka hakkında her türlü bilgiye hakim olmaktır.

Marka araştırma işlemleri için https://online.turkpatent.gov.tr/trademark-search/pub/trademark_search adresi kullanılmaktadır. Bu araştırmalar ile markanın kime ait olduğu, patentinin ne zaman alındığı veya kullanım süresinin ne zaman dolacağı gibi bilgilere ulaşılabilir. Herkesin kolay bir şekilde kullanacağı bu uygulama özellikle var olan bir markanın kullanım haklarını almak ve kiralamak isteyen kişilerin işlerini çok kolaylaştırır. Bu sayede direk olarak marka sahibi ile iletişime geçerek taleplerini iletebilirler. Patent ile ilgili tüm işlemler gibi marka araştırma işlemleri de direk olarak Türk Patent ve Marka Kurumunun internet sitesi üzerinden yapılır. Bu sorgulama her sektörde yer alan marka için yapılabilir. Hem marka araştırma hem de benzeri konular hakkında uzman desteği almak istediğinizde sizde her zaman Destek Patent ile iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın