Morkie Cins Köpeklere Genel Bir Bakış

Köpek sahiplenme daha olumlu bir aile hayatı inşa etmek isteyenler için iyi bir adım olabilir. Ancak bu noktada önem arz eden asıl husus buna uygun bir ortamın olup olmadığıdır. Söz konusu olumlu havayı yaratabilmek için evinize alacağınız hayvan dostunuzun da mutlu bir hayatı olmalıdır. Bu şartları sağlamaksızın asıl amacın gerçekleşmesi mümkün olmayacaktır. Özellikle çocuklu evlerin vazgeçilmezi olan köpek türleri arasında Morkie cinsi köpekler yer almaktadır. Cana yakın tavırlarıyla tanınan bu köpek cinsi çocuklarla oldukça iyi anlaşır. Sahiplerini sahiplenmeyi çok iyi başaran bu köpekler farklı özellikleri ile dikkatleri üzerine çekmektedir.

Morkie Köpeklerinin Özellikleri

Morkie cins köpekler Amerikan asıllı köpek cinslerinden bir tanesidir. Ebat olarak oldukça küçük olan bu köpekler uzun tüylüdür. İri gözleri ile oldukça cana yakın dururlar. Kulakları uzun ve aşağı doğru birer üçgen gibi sarkar. Bu görüntüleri ile sahiplerinin gönüllerini fethederler. Morkie’ler sevimli oldukları kadar hareketli hayvanlardır. Tam bir oyuncu özelliği gösterirler. Söz konusu cinsin ön plana çıkan özelliklerinden bir diğeri de gürültücü olmamalarıdır. Ancak kolay agresifleşen bir cins olduğu da unutulmamalıdır. Üzerine çok gidildiğinde dakikalar süren havlama nöbetleri geçirebilirler. Bu durum yaşanan ortamın uygunluğunu da ön plana çıkarmaktadır. Morkie cinsi köpekler yalnızlıktan pek hoşlanan bir grup değildir. Aile hayatının bir parçası haline gelmiş olan bu cins, Amerikalılar tarafından tam bir ev köpeği olması amaçlanarak melezleştirilmiştir.

Morkie Köpeklerle Aynı Evde Yaşamak

Köpek sahiplenme amacıyla araştırılan cinslerin, evde bakılan grupları başında Morkie’ler gelmektedir. Tam bir süslü ev köpeği olan bu cins kolaylıkla, sakin ev hayatının bir parçası olabilmektedir. Her ne kadar küçük ebatlara sahip olsalar da bu köpekler kilo almaya meyilli bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla planlı bir beslenme programına ihtiyaç duymaktadırlar. Veteriner hekimlerin bu anlamda vereceği destek son derece önemlidir. Morkie’ler kısa solunum yolları sebebiyle, solunum yolu rahatsızlıklarına bir hayli yakındırlar. Bu açıdan yaşadıkları ortamın temizliği, en az kendi temizlikleri kadar önemlidir. Morkie cinsi köpeklerin haftada birkaç kez taranması daha uyumlu olmaları için de gereklidir. Ev ortamında kendi yaşam alanlarının bulunması onlar için büyük önem taşır. Soğuk ortamlardan hazzetmeyen bu köpekler için ortam ısısı her zaman ortalamanın üzerinde olmalıdır.

Bir yanıt yazın