Spor Yaparken Motive Olmanızı Sağlayacak Ipuçları

Spor Yaparken Motive Olmanızı Sağlayacak İpuçları

Profesyonel olarak birçok kişi ile çalışmış ve onların hayatlarını dokunuşlar yapmış spor eğitmeni Burak Kulaksız, spor hayatınızda sizi motive edebilecek bazı önerilerde bulunuyor.

  • Öncelikle gün içinde yapılacaklar listesi hazırlayarak bunun en başına spor yapmanız için bir madde koyabilirsiniz. Sabahları yapacağınız egzersiz, güne daha dinç başlamanızı sağlayacak ve bu sizi mutlu ettiğinden devamını getirmek isteyeceksiniz.
  • Spor yapma saatinizde eğer bir destekçi veya arkadaş bulabiliyorsanız, onunda size vereceği enerji ile daha kolay motive olabilmeniz mümkündür. Bu bazen bir kişi olabiliyorken, bazen de sizin en yakın dostunuz olan köpeğinizde olabiliyor.
  • Egzersiz yapmak diğer alacağınız randevulardan farklı olmamalı. Erteleyebileceğiniz veya başka bir gün yapabileceğiniz bir şey gibi düşünmemelisiniz. Spor saatiniz de kendiniz ve bedeniniz ile bir randevu yapmak demek anlamına geliyor.
  • Birçok aktivite ve egzersizin başka bir alternatifi veya çok yakın bir benzeri mutlaka vardır. Eğer bir hareketi ve sporu sevmediyseniz başka bir taneyi deneyebilirsiniz. Sevmediğiniz ve istemediğiniz hiçbir şeyi yapmak zorunda da değilsiniz.
  • Olumlu düşünün ve sizi strese sokan şeylerden uzaklaşmaya çalışın.

Bilmeniz gereken ilk şey aslında bu dünyada var olan hiç kimsenin mükemmel olmadığıdır. Elinizden gelenin en iyisini yapmaya ve her seferinde kendinize daha iyisini yapabilmek için meydan okumaya çalışmak elbette en zor şeylerden biridir. Elde etmek istediğiniz sonuçlara çok kısa bir sürede ulaşabiliyorken aynı zaman da aylarca da sürebilir. Özellikle tek başınıza yürütmeye çalıştığınız egzersizlerinizde uzun vadede motive kalabilmek ve dilediğiniz sonuçlara ulaşabilmek daha zor olabilir. Böyle durumlarda özel eğitmeniniz devreye girerek sizin motivasyonunuzu tekrar kazanmanıza yardımcı olur.

Motivasyon kaynağınız özünde kendinizsiniz. Hedefinizi belirleyin, motive edici müzikler bulun, bir spor eğitmeni ile anlaşın, olumlu olun ve başarıya doğru ilerlemekten korkmayın. Mutlaka her biriniz oldukça üstün sonuçlar elde etmek için çaba harcıyorsunuz. Enerji kaynağınız ve tutumunuz, sizin spor yaparken başarınızı tetikleyecektir. Belirlenen ve sonuç almanızı garanti eden teknikleri birebir uygulamaya çalışarak özgün ve yenilikçi olabilir, dilediğiniz sağlıklı bedeninize kavuşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın