Yerden Isıtma Sisteminin Dezavantajları Nelerdir?

Söz konusu ısıtma sistemleri olunca her sistemin kendi içerisinde birçok avantajı ve dezavantajı olduğunu belirtmek gerekir. Bu nedenle bir ev inşa ederken ya da evinizi yenilerken daireniz için en uygun ısıtma sisteminin hangisinin olacağına karar verirken mutlaka bir uzmandan destek almalısınız. Aksi halde, normal şartlarda ekonomik olan bir ısıtma sistemi sizin dairenize uygun olmadığı, yeterli gelmediği için size oldukça pahalıya patlayabilir. Bu nedenle bu tür seçimlerde bir uzmana danışmak her zaman için iyi bir karardır.

Yerden ısıtma sistemlerini seçerken dikkat!

Yerden ısıtma sistemleri birçok ısıtma sistemine göre kullanıcılara etkinlik ve yüksek verimliliğin yanı sıra estetik kaygıların azaltılması ve enerji tasarrufu gibi birçok avantaj sunmaktadır ki bu sunulan avantajların birçoğu kişinin yaşam kalitesini ve bütçesini ciddi oranda etkileyen avantajlardır. Bununla birlikte söz konusu yerden ısıtma sistemi olunca tabii ki her durum ve koşulda hatta konuda olduğu gibi yerden ısıtma sisteminin de kendi içerisinde avantajları olduğu gibi dezavantajları vardır. Bu dezavantajlardan ilki yerden ısıtma sisteminde tüm donanımın zemine gömülmesidir. Aslında bu durum hem avantaj hem de dezavantajdır. Şöyle ki avantajdır çünkü iç mekan tasarımlarında daire sahibine büyük bir kolaylık ve özgürlük alanı sunar. Bununla birlikte dezavantajdır çünkü tüm donanım zemine gömüldüğü için ileride olası bir arıza durumunda zemine müdahale edilerek ekstra masraf ve iş gücü problemine neden olabilir.

Genel görünümün yanı sıra söz konusu yerden ısıtma sistemi sistemi olunca dikkat edilmesi gereken bir konu daha vardır o da halı kullanımı. Şöyle ki yerden ısıtma sisteminde tüm ısıtma teçhizatı yer döşemesinin altındadır ve tabandan tavana doğru bir ısınma söz konusudur. Ancak evinizde halı kullandığınızda ya da şöyle dersek daha doğru olur sanırım kalın kışlık halılar kullandığınızda yerden ısıtma sisteminizden tam anlamıyla verim alamazsınız. Bunu halihazırda çalışan bir radyatörün üzerine havlu atmak gibi düşünebilirsiniz. Isı kaynağını engelleyeceğiniz için halihazırda, mevzubahis mekanda istenilen ısı kalitesini ve yüksekliğini yakalamanız ciddi oranda zorlaşacaktır.

Bir cevap yazın